Kiedy możliwa jest zmiana wykonawcy
Generalnie to nie ma możliwości udzielenia zamówienia publicznego przedsiębiorcy, który nie został wybrany po przeprowadzeniu postępowania w jednym z trybów przewidzianych ustawą
Problem zmiany stron umów, bądź podmiotów uczestniczących w postępowaniu przetargowym w sprawach zamówień publicznych budzi wątpliwości, gdyż w myśl art. 7 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych („upzp") zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy.
Przepis ten wyklucza możliwość udzielenia zamówienia wykonawcy, który nie został wybrany po przeprowadzeniu postępowania w jednym z trybów przewidzianych ustawą.
Zakaz taki jest konsekwencją naczelnych zasad upzp – jawności, bezstronności i obiektywizmu postępowania, prowadzonego w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie - i ma zapobiec udzielaniu zamówień wykonawcom, którzy nie gwarantują należytego ich wykonania oraz nie spełniają warunków opisanych w art. 22 upzp. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy, którzy spełniają warunki dotyczące:
∑ posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania;
∑ posiadania wiedzy i doświadczenia;
∑ dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonywania zamówienia;
∑ sytuacji ekonomicznej i finansowej.
Niedopuszczalne jest przekształcenie strony podmiotowej umowy w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta