Stare auto warto wprowadzić do firmy
Podatnik, który zaliczy prywatny samochód do majątku przedsiębiorstwa, nalicza amortyzację od ceny nabycia, nawet gdy jest ona wielokrotnie wyższa od wartości rynkowej
Potwierdzają to organy podatkowe. Z ich odpowiedzi wynika również, że przy sprzedaży takiego pojazdu przedsiębiorca może wykazać stratę podatkową.
Pytanie o 13-letni pojazd
Jednym z najnowszych przykładów pisma dotyczącego wprowadzenia do majątku firmy samochodu według ceny nabycia jest interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 11 czerwca 2012 r. (IPTPB1/415-218/ 12-4/KSU). Pytanie zadał rozpoczynający działalność gospodarczą przedsiębiorca. Wyjaśnił, że 1 lipca 2011 r. wprowadził do majątku firmy jako środek trwały samochód osobowy. Samochód ten kupił w 1998 r. w salonie samochodowym (w momencie nabycia pojazd był nowy).
Wnioskodawca dodał, że samochód ma bardzo mały przebieg oraz został rok wcześniej doposażony m.in. w instalację gazową, hak holowniczy i reflektory ksenonowe. Jego wartość jest więc znacznie wyższa od średniej dla tego modelu i rocznika. Wnioskodawca zapytał, czy może przyjąć jako wartość początkową cenę zapłaconą za auto w 1998 r.?
Izba skarbowa potwierdziła, że ma do tego prawo. W pierwszej kolejności powołała się na zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT definicję kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z nią są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta