Zamawiający musi działać jawnie i udzielać informacji
Co do zasady osoby, które nie brały udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, mają prawo dostępu do części dokumentów związanych z przetargiem i realizacją zamówienia
Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z art. 61 Konstytucji, który stanowi, że „obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.
Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu".
Szczegółowe uregulowanie dotyczące możliwość uzyskania informacji związanych z przetargami wynika z przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. DzU z 2010 r., nr 113, poz. 759 z późn. zm.; „dalej: upzp"), jak i z ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU z 2011 r., nr 204, poz. 1195 z późn. zm.; „ dalej: uodp").
Ile dostępu
Zgodnie z art. 1 ust. 1 uodp „każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie". Przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta