Przeznaczenie na wynajem pozwala zwiększyć odliczenie
Jeśli przez pierwsze pół roku od zakupu samochodu osobowego będzie on przeznaczony jedynie do wynajęcia, to nabywca może odliczyć cały VAT. Pozwala to uwzględnić cały podatek wynikający z faktury wystawionej przez dilera
Co istotne, możliwość ta dotyczy nie tylko wypożyczalni samochodów, ale także firm, których podstawowym przedmiotem działalności jest zupełnie coś innego (np. handel), jeśli również zajmują się wynajmem samochodów. Ważne jest także to, że jeśli po pół roku przedsiębiorca zdecyduje o wykorzystywaniu auta w swojej działalności (czyli przestanie go wynajmować), to nie musi korygować odliczenia VAT (oczywiście jeżeli jego działalność jest opodatkowana VAT).
Coraz częstsze rozwiązanie
Wnioski o interpretacje kierowane w tej sprawie świadczą, że to rozwiązanie jest coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców. Przykładem odpowiedzi dotyczącej tego problemu jest pismo Izby Skarbowej w Łodzi z 30 sierpnia 2012 r. (IPTPP4/443-376/12-3/BM).
Wnioskodawca wskazał, że zamierza poszerzyć dotychczas prowadzoną działalność gospodarczą o wynajem samochodów osobowych. W tym celu zawrze umowy dzierżawy samochodów na okres 6 miesięcy z opcją dalszego wynajmu.
Zapytał, czy w sytuacji, gdy podatnik w ramach prowadzonej działalności będzie wykorzystywał samochody osobowe wyłącznie w ten sposób, że odda je w użytkowanie innemu podmiotowi na mocy umowy dzierżawy na okres nie krótszy niż 6 miesięcy, może odliczyć cały VAT?
Izba skarbowa potwierdziła, że podatnik ma do tego prawo. Wynika to z literalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta