Jaki podatek od prywatnej przejażdżki służbowym autem
Firmy coraz częściej zobowiązują pracownika do parkowania służbowego samochodu obok domu. Dzięki temu już podróż do pracy jest jednym z jego zadań. To oznacza, że u zatrudnionego nie powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń
O popularności tego rozwiązania świadczą liczne wnioski o interpretację. Przykładem odpowiedzi na takie pytanie jest pismo Izby Skarbowej w Warszawie z 14 sierpnia 2012 r. (IPPB2/415-556/12-2/AS). Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka z o.o., która posiada 24 samochody.
Spółka zamierza przekazać je pracownikom w celu realizacji obowiązków służbowych. Sposób i zakres wykorzystywania samochodów służbowych będzie uregulowany w regulaminie oraz w umowach. Będzie z nich wynikać, że spółka zobowiązuje swoich pracowników do garażowania samochodów służbowych poza siedzibą spółki (u poszczególnych pracowników).
Regulamin i umowy
Spółka sprecyzowała, że poprzez odpowiednie zapisy w regulaminie oraz w umowie dotyczącej użytkowania samochodów służbowych, pracownicy zostaną zobowiązani m.in. do bezpiecznego parkowania i garażowania samochodów w miejscu swojego zamieszkania. Wyjaśniła, że pracownicy bardzo często bezpośrednio z domu dojeżdżają do miejsc spotkań z kontrahentami oraz do innych miejsc, gdzie mają być wykonywane obowiązki służbowe. Parkowanie obok domu ma więc usprawnić wykonywanie obowiązków służbowych. Spółka podkreśliła, że ma punkty handlowe rozmieszczone w całym kraju.
Pytanie brzmiało: czy w takiej sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta