Opłata za rejestrację pojazdu nie od razu jest kosztem
Kwota, którą przedsiębiorca zapłaci za tablice i dowód rejestracyjny, zwiększa wartość początkową samochodu, od której naliczane są odpisy
Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 mar- ca 2012 r. (II FSK 1736/10).
Definicja środków trwałych zawarta jest w art. 22a ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 16a ustawy o CIT. Z przepisów tych wynika, że muszą być kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania.
Cena nabycia
Jednocześnie za wartość początkową kupionych środków trwałych uważa się cenę ich nabycia. Przepisy (art. 22 ust. 3 ustawy o PIT i art. 16g ust. 3 ustawy o CIT) precyzują, że jest to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Chodzi m.in. o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłaty notarialne, skarbowe i inne oraz odsetki i prowizje.
Kwotę należną pomniejsza się o VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy podatek ten nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT.
W związku z tymi przepisami pojawia się wątpliwość: czy opłaty związane z rejestracją samochodu należy jednorazowo zaliczyć do kosztów firmy, czy też zwiększają one wartość początkową samochodu, od której naliczana jest amortyzacja....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta