Kierowanie spółką zwykle bez VAT
Komplementariusz spółki komandytowej nie jest odrębnym podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z prowadzeniem jej spraw jako wspólnik. Tym samym jego czynności nie są opodatkowane. Ale nie zawsze
W praktyce gospodarczej umowy spółek komandytowych często przewidują wynagrodzenie dla komplementariusza za prowadzenie spraw spółki komandytowej. Z punktu widzenia przepisów ustawy o VAT wątpliwości budzi, czy wynagrodzenie takie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Musi istnieć bezpośredni związek
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowane jest odpłatne świadczenie usług. Rozumie się przez nie m.in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).
Ze świadczeniem usług mamy do czynienia, jeżeli istnieje stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonane usługi zostanie wypłacone wynagrodzenie. Warunkiem uznania świadczenia za odpłatne świadczenie usług jest zatem istnienie bezpośredniego związku pomiędzy świadczoną usługą a wypłaconym wynagrodzeniem.
Aby jednak dane świadczenie mogło zostać opodatkowane, musi zostać wykonane przez podmiot będący podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Kluczowe dla rozstrzygnięcia zagadnienia, czy przedmiotowe wynagrodzenie podlega opodatkowaniu VAT, jest zatem ustalenie, czy komplementariusz, w związku z prowadzeniem spraw spółki komandytowej działa jak podatnik VAT.
Kto jest podatnikiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta