Zbycie auta wykupionego po leasingu
Przedsiębiorca, który nabywa od firmy leasingowej samochody osobowe tylko po to, aby je sprzedać może odliczyć cały VAT
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 12 kwiet- nia 2012 r. (IPPP3/443-313/12-2/BH).
Pytanie zadała spółka z o.o., która zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą artykułów mleczarskich. Jest ona czynnym podatnikiem VAT.
Spółka wyjaśniła, że zawarła umowy leasingu samochodów osobowych (czyli takich, przy których nabyciu może odliczyć 60 proc. VAT, nie więcej niż 6000 zł). Po zakończeniu umowy leasingu, zamierza wykupić samochody od firmy leasingowej w celu ich dalszej odsprzedaży innym podmiotom (w tym firmom zajmującym się handlem pojazdami). Ze względu na skalę przewidywanych transakcji (kilkadziesiąt samochodów) spółka będzie traktować handel samochodami osobowymi jako swoją poboczną działalność gospodarczą (pomimo braku wyraźnego wskazania w umowie spółki, że zajmuje się ona taką działalnością).
Spółka zapytała, czy w związku z wykupem po zakończeniu trwania umów leasingu samochodów osobowych w celach handlowych, będzie jej przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego.
W celu odsprzedaży
Izba zgodziła się ze stanowiskiem spółki, że może on odliczyć cały VAT. Pozwala na to art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (DzU nr 247, poz. 1652 ze zm. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta