Składniki wypłacane za czas L-4 są wolne od składek
Jeżeli akty wewnątrzzakładowe nie zabierają podwładnym prawa do określonych elementów płacy za okresy pobierania zasiłków, w tej części nie są one obciążone opłatami na ZUS
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.).
Nie oznacza to jednak, że wszystkie opodatkowane należności pracownicze podlegają oskładkowaniu. Lista zwolnień ze składek jest odrębna od tej wskazującej na ulgi fiskalne. Z danin na rzecz ZUS zwolnione są:
- wynagrodzenie chorobowe i zasiłki pieniężne z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego,
- świadczenia wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem składkowym.
Więcej niż zwykle
Spośród regulacji wyłączających z ozusowania należności wypłacane podwładnym na szczególną uwagę zasługuje § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego.
Zgodnie z tym przepisem, nie nalicza się składek na ZUS od elementów pensji, do których pracownik – w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu – uprawniony jest w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niedyspozycji zdrowotnej, zasiłku chorobowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta