Szef nie zmieni ustawowych terminów
Jedyną karą za dostarczenie przez pracownika L-4 z opóźnieniem może być obniżenie zasiłku. Na tej podstawie nie można pozbawić go etatu
- Do regulaminu pracy naszej firmy pracodawca chce wprowadzić zapis, że pracownicy mają przedstawiać zwolnienia lekarskie pracodawcy w terminie trzech dni, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania. Ponadto wskazano, że uchybienie terminowi stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Czy takie postanowienia obowiązują? – pyta czytelnik.
Nie. Pracodawca nie może skracać ustawowych terminów na niekorzyść pracownika. Takie postanowienia regulaminu pracy są nieważne i nie mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami względem podwładnego.
Daty z przepisów
Termin na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego określa ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Na podstawie art. 62 ustawy ubezpieczony powinien dostarczyć zwolnienie nie później niż w terminie siedmiu dni od daty jego otrzymania.
Podwładny, który nie dotrzyma tego terminu, naraża się na obniżenie zasiłku o 25 proc. za okres od ósmego dnia orzeczonej na nim niezdolności do pracy, włącznie do dnia dostarczenia tego zwolnienia. Obniżenie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta