Kiedy warto obliczać odpisy metodą degresywną
Jednym ze sposobów skrócenia okresu amortyzacji jest powołanie się na art. 22k ust. 1 ustawy o PIT lub art. 16k ust. 1 ustawy o CIT. Warto z niego skorzystać, gdy kupujemy nowy samochód ciężarowy, który nie może być umorzony jednorazowo
Przepisy te mają zastosowanie maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz do środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych.
Od ich wartości początkowej można dokonywać odpisów amortyzacyjnych w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w wykazie, podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2. W następnych latach podatkowych amortyzację oblicza się od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania.
Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, podatnicy zaczynają stosować tę drugą.
Z metody tej warto skorzystać, gdy kupujemy nowy samochód ciężarowy i zależy nam na jego jak najszybszej amortyzacji. Oczywiście najskuteczniejszą metodą jest jednorazowy odpis na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o PIT lub art. 16k ust. 7 ustawy o CIT >patrz str. 3. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Przeszkodą mogą okazać się zbyt wysokie przychody firmy w ubiegłym roku lub wcześniejsze wykorzystanie limitu jednorazowej amortyzacji w związku z zakupem innych środków trwałych. Wtedy pomóc może amortyzacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta