Jak obronić się przed podwyżką
Przedsiębiorca, który jest użytkownikiem wieczystym może jesienią otrzymać pismo z informacją o podwyżce opłaty za użytkowanie wieczyste. Nie musi jednak jej zaakceptować
Co 5-10 lat duże aglomeracje aktualizują opłaty roczne za użytkowanie wieczyste. Ponieważ nie robią tego zbyt często, zmiany wysokości opłat mogą być dotkliwe dla przedsiębiorcy i nowe mogą przekraczać nawet 5 tys. razy wysokość dotychczasowych opłat.
Kiedy zmiana
Nie ma zasady, co do terminu wręczenia informacji o podwyżce. Ale pismo w jej sprawie musi być doręczone do końca roku. Jest to bardzo ważne. Gdy właściciel gruntu tego nie zrobi, to nie wejdzie ona w życie w kolejnym roku.
Najlepiej pokaże to przykład. Jeżeli więc miasto planuje podwyżkę od 1 stycznia 2013 r., ale pismo w tej sprawie wręczy użytkownikowi wieczystemu dopiero 3 stycznia 2013 r., to zacznie ona obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2014 r.
Warto wiedzieć, że w przypadku użytkowników wieczystych, takich jak właściciele mieszkań podwyżka rozkładana jest na raty, jeżeli przekracza 200 proc. wcześniej płaconej opłaty rocznej, nie dotyczy to jednak przedsiębiorców i działek komercyjnych.
Najpierw wniosek do SKO
Co ma więc zrobić użytkownik, ktory nie zgadza się z wysokością podwyżki? Pouczenie o sposobie kwestionowania podwyżki użytkownik zawsze znajdzie w piśmie zawierającym wypowiedzenie dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste. Do wniesienia sprawy do sądu nie trzeba angażować prawnika.
Na złożenie wniosku do samorządowego kolegium odwoławczego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta