Dla kogo bilansowa metoda rozliczania różnic kursowych
Przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują terminu przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego. Wskazują one jednak na pewien przedział czasowy, w którym powinno ono być rozpoczęte, a następnie zakończone
- Od 1 stycznia 2010 r. dla celów podatku dochodowego podatnik rozlicza różnice kursowe metodą bilansową, wobec czego powstał u niego obowiązek poddania badaniu przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego za lata 2010 – 2012, pomimo braku tego obowiązku na podstawie przepisów o rachunkowości. Za 2012 r. przedsiębiorca, z uwagi na koszty, ma zamiar zrezygnować z usług biegłego rewidenta i całkowicie odstąpić od badania sprawozdania finansowego. Jakie skutki w podatku dochodowym spowoduje u niego naruszenie tego warunku stosowania metody bilansowej? – pyta czytelniczka.
Wybór bilansowej metody rozliczania różnic kursowych jest przywilejem podmiotów prowadzących księgi rachunkowe. Daje on tym podmiotom prawo do ustalania różnic kursowych dla celów PIT lub CIT na podstawie przepisów o rachunkowości.
Przywilej związany z obowiązkami
Skorzystanie z takiego sposobu rozliczania różnic kursowych wiąże się jednak z koniecznością spełnienia warunków określonych w art. 14b ustawy o PIT lub odpowiednio art. 9b ustawy o CIT.
Podatnik, który zdecydował się na stosowanie bilansowej metody rozliczania różnic kursowych, ma obowiązek:
1. stosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta