Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenia złożone, czyli trudne

06 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Paweł Rochowicz

Nie ma jednolitych przepisów o opodatkowaniu kompleksowych usług. Trzeba brać pod uwagę ich logiczne powiązanie, a w razie wątpliwości – zajrzeć do bogatego orzecznictwa i licznych interpretacji w tym zakresie

Klasycznym przykładem tego, że prawo podatkowe nie nadąża za gospodarczą rzeczywistością, jest sytuacja wokół usług typu „full service". Różne bywają ich odmiany, ale najczęściej chodzi o to samo: klient kupuje naraz wiele różnych usług, a nierzadko i dostaje jakiś towar – a wszystko w ramach realizacji jednego zamówienia. Pół biedy, jeśli wszystkie elementy takiego świadczenia podlegają jednej stawce VAT.

Gorzej, gdy niektóre jej elementy korzystają ze stawek obniżonych, albo w ogóle są z tego podatku zwolnione. Wtedy można mieć wątpliwości, jaką stawką objąć całe świadczenie.

Trudno oczekiwać, by świadczenia złożone znikły z rynku tylko ze względów podatkowych wątpliwości natury podatkowej. Przecież w walce o klienta np. organizator konferencji w hotelu chętnie włączy do usługi konferencyjnej zabiegi SPA, jeśli hotel to oferuje.

Firma informatyczna oferująca dostawę oprogramowania nie pozwoli sobie na stwierdzenie „przepraszamy, ale doradztwo i instalacja to już oddzielna bajka i na nią musimy się umawiać oddzielnie". A przecież podane przykłady nie są wymyślone – podobne przypadki rozpatrywały sądy administracyjne.

Trybunał o sztucznym rozdzielaniu

Żaden przepis polskiej ustawy o VAT ani też europejskiej dyrektywy 2006/112/WE nie przewidział, że na rynku dojdzie do pojawienia się usług kompleksowych. Ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9379

Wydanie: 9379

Spis treści
Zamów abonament