Zarejestrowany bezrobotny otrzyma 20 tys. zł na założenie firmy
Osoba bez pracy może wykorzystać pieniądze na zakup maszyn i urządzeń lub inne wyposażenie przedsiębiorstwa
Poszukiwanie nowego stanowiska pracy zakończyło się niepowodzeniem, a kolejne kursy i szkolenia nie pomagają w jej zdobyciu? Może to sygnał, aby wziąć sprawy we własne ręce i zostać swoim własnym szefem. Chociaż prowadzenie własnej działalności nie jest proste, może dostarczyć dużej satysfakcji. Przecież pracujemy wtedy wyłącznie na własny rachunek. Sami wydajemy sobie polecenia.
Skąd osoba bez pracy (i załóżmy, że bez większych oszczędności) ma wziąć kapitał potrzebny na start? Z pomocą może przyjść powiatowy urząd pracy. Jednym z instrumentów, spośród tych, które są w gestii tej instytucji, jest jednorazowa dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
I chociaż nie należy oczekiwać tutaj znacznych środków, pozwolą one na start. Jakie są zatem zasady udzielania wsparcia? Kto może złożyć wniosek? Jakie warunki trzeba spełnić? Na te wszystkie pytania odpowiedź zawarta jest w odpowiednich przepisach.
Na co dofinansowanie
Środki na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości nie większej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia może przyznać bezrobotnemu jednorazowo z Funduszu Pracy starosta (oznacza to starostę powiatu lub prezydenta miasta na prawach powiatu, sprawującego zwierzchnictwo nad powiatowym urzędem pracy). Tak stanowi art. 46 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008r. nr 69, poz. 415 ze zm.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta