Spółka odpowie swoim majątkiem za przestępstwo popełnione przez pracownika
W przypadku skazania za przestępstwo przynoszące korzyść majątkową osobie prawnej, a popełnione przez sprawcę działającego w jej imieniu lub interesie, sąd zobowiąże podmiot, który uzyskał korzyść majątkową, do jej zwrotu
Zatrudniani we władzach jakiegokolwiek podmiotu gospodarczego, a nawet zwykli pracownicy powinni być dobierani w sposób uważny i przemyślany. Pomaga to w osiąganiu lepszych wyników finansowych i umożliwia dalszy rozwoju firmy. Jest to także ważne ze względu na obowiązujące w polskich przepisach zasady ponoszenia odpowiedzialności karnej.
Zgodnie z nimi podmioty prowadzące działalność gospodarczą np. spółki prawa handlowego, mogą ponosić odpowiedzialność majątkową za przestępstwo popełnione przez osobę fizyczną, która działała w jego imieniu lub interesie - m.in. swojego pracownika, pełnomocnika, zarządcę, wspólnika czy członka zarządu. Odpowiedzialność taką przewiduje art. 52 kodeksu karnego.
Zgodnie z tym przepisem, każda osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej jest zobowiązana do zwrotu korzyści, jaką uzyskała w wyniku popełnienia przestępstwa przez osobę fizyczną.
Jakie przesłanki odpowiedzialności
Aby podmiot gospodarczy mógł zostać zobowiązany do zwrotu uzyskanej z działalności przestępczej korzyści, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Podstawowym jest skazanie osoby fizycznej za przestępstwo, które przyniosło korzyść majątkową podmiotowi gospodarczemu. Jednocześnie nie jest konieczne, aby osoba fizyczna działała za wiedzą czy przyzwoleniem podmiotu gospodarczego.
Może on bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta