Za przestępstwo prezesa odpowie także spółka
Podmiot zbiorowy może zostać ukarany karą pieniężną do 5 mln zł m.in. za czyn popełniony w jego imieniu lub interesie. W przypadku recydywy sankcja będzie o połowę wyższa.
Za przestępstwa popełnione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej najczęściej odpowiedzialność ponoszą członkowie władz spółki, np. prezes zarządu lubczłonek rady nadzorczej czy osoby prowadzące działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek osobowych.
Nie każdy sobie zdaje jednak sprawę, że do odpowiedzialności za popełnione przestępstwo może zostać pociągnięta także sama firma. Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary odpowiedzialności mogą podlegać m.in. spółki prawa handlowego, jak spółka jawna, akcyjna czy z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacje, stowarzyszenia, a także spółki z udziałem Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
Jak zauważył Sąd Najwyższy w uchwale z 26 kwietnia 2007 r. (I KZP 7/07), spółka cywilna nie należy do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, gdyż nie posiada zdolności prawnej w rozumieniu prawa cywilnego. Nie może zatem zostać ona pociągnięta do odpowiedzialności na podstawie przepisów ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.
Za ewentualne przestępstwo odpowiadać będą więc jedynie wspólnicy spółki cywilnej. Do odpowiedzialności nie może zostać również pociągnięty sam Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki.
Jakie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta