Jak obliczyć ekwiwalent za urlop
Licząc należność za niewykorzystany w naturze wypoczynek, trzeba uwzględniać składniki wynagrodzenia wypłacone pracownikowi w okresie ostatnich trzech lub 12 miesięcy, bez względu na to, za jaki okres one przysługują.
Do podstawy ekwiwalentu za urlop wlicza się miesięczne składniki zmienne wypłacone w trzech miesiącach występujących przed miesiącem uzyskania uprawnienia do tego świadczenia, bez względu na to, za jaki okres przysługują.
Zasada ta obowiązuje też wtedy, gdy poszczególne elementy płacy za dany miesiąc trafiają do kieszeni podwładnych w różnych terminach. Analogiczną regułę stosuje się przy składnikach kwartalnych, ale wtedy pod uwagę bierze się 12 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu urlopowego.
Najpierw baza
Aby prawidłowo skalkulować kwotę świadczenia za wakacje, trzeba we właściwy sposób zbudować jego bazę obliczeniową. To, jak to zrobić, wskazuje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe).
W pierwszej kolejności trzeba ustalić średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika, uwzględniając:
- stałe składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej – w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu,
- zmienne składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc (np. wynagrodzenie według stawki godzinowej, dodatek za pracę w porze nocnej, premie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta