Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sześćdziesiątka na karku to za słaby argument do zwolnienia

21 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Szef musi inaczej uzasadnić rozwiązanie umowy z osobą w podeszłym wieku niż tym, że może ona przejść na emeryturę. Ale takim kryterium posłuży się już przy grupowych redukcjach.

Dopuszczalność wypowiedzenia angażu z powodu osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego oraz nabycia uprawnień emerytalnych to częsty przedmiot sporów przed sądem pracy.

Kodeks pracy ani inne ustawy nie zawierają przepisów, które rozstrzygałyby, czy osiągnięcie przez podwładnego wieku emerytalnego lub uzyskanie przez niego prawa do emerytury może być podstawą rozwiązania z nim stosunku pracy. Dlatego tak istotne znaczenie mają stanowiska sądów pracy, a zwłaszcza Sądu Najwyższego.

Co wynika z orzeczeń

Uchwała siedmiu sędziów SN z 21 stycznia 2009 r. (II PZP 13/08) stwierdza wyraźnie, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy przez pracodawcę (art. 45 § 1 k.p.). Zdaniem SN wymówienie angażu pracownikowi, który nabył prawo do świadczeń emerytalnych tylko z tego powodu, że osiągnął wiek emerytalny i nabył te prawa, nie uzasadnia go.

Nie pozostaje bowiem w żadnym związku ani z wykonywaną przez niego pracą, ani z sytuacją ekonomiczną pracodawcy, ani z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9392

Wydanie: 9392

Spis treści
Zamów abonament