Jaki podatek od świadczeń bhp
Przychodem zleceniobiorcy z osobiście wykonywanej działalności są otrzymane od zleceniodawcy świadczenia związane z wykonaniem usług na podstawie umowy zlecenia. Niektóre z nich mogą jednak korzystać ze zwolnienia.
- Prowadzę firmę budowlaną. Niektóre roboty wykonuję przy pomocy osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie. Osobom tym zapewniam odzież i obuwie robocze niezbędne z uwagi na warunki wykonywania prac.
Zleceniobiorcom zwracam także koszty prania tej odzieży udokumentowane rachunkiem z pralni. Poza tym finansuję ich badania wstępne oraz szkolenia bhp. Czy z powodu wymienionych świadczeń na rzecz zleceniobiorców powinienem pobrać zaliczkę na podatek dochodowy? – pyta czytelnik.
Przychodem zleceniobiorcy z osobiście wykonywanej przez niego działalności są wszystkie otrzymane od zleceniodawcy świadczenia związane z wykonaniem usług na podstawie umowy zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy o PIT).
Jeśli zleceniodawcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna i jej jednostka organizacyjna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, to od przychodów tych jest on zobowiązany jako płatnik pobrać zaliczki na podatek dochodowy (art. 41 ust. 1 ustawy o PIT).
Niektóre z tych świadczeń mogą jednak korzystać ze zwolnienia z PIT. I tak, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta