Gwarancja najniższej emerytury nie dla wszystkich
Tylko odpowiednio długi staż pracy zapewnia, że ZUS będzie wypłacał pieniądze na starość w minimalnej wysokości. Na podwyżkę nie może liczyć ubezpieczony, który ma prawo do więcej niż jednego świadczenia.
Wysokość emerytury przyznanej na podstawie art. 24 i 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.) ustala się, dzieląc podstawę jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danej osoby.
Jeśli kwota tego świadczenia wraz ze zwiększeniami (należnymi za okresy opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenie emerytalno-rentowe, o których mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników) jest niższa od emerytury najniższej, ZUS podwyższa je do kwoty gwarantowanej.
Ale robi to tylko wtedy, gdy ubezpieczony udowodnił okresy składkowe i nieskładkowe w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny. Takie podwyższenie emerytury do kwoty świadczenia najniższego jest refundowane z budżetu państwa.
Staż ma znaczenie
Ustalając co najmniej 20- lub 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, ZUS uwzględnia w szczególności:
a) okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które przyznano zwiększenie, o którym mowa wyżej,
b) nie więcej niż 10 lat kontynuowania ubezpieczenia na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta