Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za drobne przewinienia portfel chudszy o trzy pensje

21 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Pracownik musi w całości naprawić szkodę tylko wtedy, gdy wyrządził ją umyślnie.

Najczęściej spotykane uchybienia pracowników to te popełnione z winy nieumyślnej. W takiej sytuacji ich odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Trudne przesłanki

Jeśli pracodawca zażąda pełnej rekompensaty, musi wykazać, że podwładny działał umyślnie. Z reguły nie jest to łatwe. Ponadto trzeba udowodnić przesłanki odpowiedzialności zgodnie z zasadami prawa cywilnego (art. 300 k.p. w zw. z art. 415 k.c.). Chodzi o wykazanie działania lub zaniechania, szkody oraz adekwatnego (normalnego) związku przyczynowo-skutkowego między zachowaniem a szkodą. Szkodę należy też wykazać co do wysokości.

Przykład

Pani Marta pracuje w dziale księgowości. Dostała polecenie wpłacenia wadium do 12 października 2012 r. Wykonała przelew, ale jak się później okazało, pomyliła się i pieniądze trafiły do innego podmiotu. Skutkiem błędu było wykluczenie firmy z przetargu.

Pracodawca oszacował szkodę na 100 tys. zł. Będzie mógł obciążyć pracownicę wyłącznie do wysokości trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia i to pod warunkiem, że potrafi wykazać, że poniósł szkodę.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9392

Wydanie: 9392

Spis treści
Zamów abonament