To rodzic decyduje o wakacjach
Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim przysługuje w pełnym wymiarze nawet wtedy, gdy pracownik zamierza później wziąć urlop wychowawczy.
- Musimy zgodzić się na urlop wypoczynkowy pracownicy przypadający bezpośrednio po jej urlopie macierzyńskim. Ale czy można go proporcjonalnie skrócić, gdyby okazało się, że matka zadeklaruje też wzięcie później urlopu wychowawczego? – pyta czytelnik.
Takie postępowanie pracodawcy z urlopem wychowawczym byłoby nieprawidłowe. Zacząć jednak trzeba od tego, że zgodnie z art. 163 § 3 k.p. na wniosek pracownicy szef udziela jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim.
To zresztą jeden z kodeksowych wyjątków, kiedy o dacie wykorzystania urlopu decyduje pracownik. Przepis ten gwarantuje matce przedłużenie opieki nad kilkumiesięcznym dzieckiem, gdyż pracodawca jest bezwzględnie związany prośbą dotyczącą terminu wypoczynku pochodzącą od pracownicy.
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/00). Te uprawnienia ma także pracownik ojciec wychowujący dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego (art. 163 § 3 k.p.). Przywileje te odnoszą się zarówno do podstawowej, jak i dodatkowej części tego urlopu.
Bez przerw
Oznacza to, że wniosek o urlop wypoczynkowy podwładna (lub podwładny) powinna złożyć przed końcem urlopu macierzyńskiego lub w dniu, kiedy ma pojawić się w pracy. Chodzi o to, aby między tymi okresami nie było ani jednego dnia przerwy.
Jeśli matka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta