Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czworonożni saperzy w doglach

24 listopada 2012 | Kraj | Marek Kozubal
Owczarek Tajson z przewodnikiem w Afganistanie (po lewej), po prawej Denzel
źródło: Materaiały prasowe MON
Owczarek Tajson z przewodnikiem w Afganistanie (po lewej), po prawej Denzel
źródło: Rzeczpospolita

Wojsko | Polski kontrwywiad w Afganistanie odnosi sukcesy 
m.in. dzięki specjalnym psom szkolonym w Kazuniu.

Czy praca sapera może być zabawą? Może. – Bo pies saper właśnie w czasie pracy się bawi – tłumaczy sierżant Arkadiusz Mendel, saper z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu.

W jednostce tej – jako jedynej w polskich Wojskach Lądowych – służy 18 psów, które są w stanie wywąchać materiały wybuchowe, amunicję i broń. Dlatego wraz ze swoimi przewodnikami saperami wyjeżdżają na misje do Afganistanu.

Buty są najważniejsze

W poprzednim roku w czasie afgańskiej misji zginął pies Roki. Jego szczątki powróciły do kraju. Zostały złożone przed budynkiem plutonu przewodników psów, na terenie jednostki wojskowej w Kazuniu.

– Roki zginął przez przypadek, w wypadku drogowym – wspomina jego przewodnik, starszy kapral Krzysztof Poneta. Kilka tygodni wcześniej ten owczarek niemiecki prawdopodobnie uratował życie kilku osobom. – Na poboczu drogi w jednej z wsi, którą kontrolowaliśmy, wskazał miejsce, gdzie została zakopana mina pułapka – dodaje żołnierz.

Wojskowe zwierzęta, jak ich przewodnicy, mają swoje regulaminowane umundurowanie i wyposażenie. Chodzą w doglach (czyli psiej odmianie gogli), a na łapach noszą buty z oddychającą membraną. Mają też specjalne kamizelki chłodzące, a także bojowe kamizelki przeciwodłamkowe. – Okulary chronią psie oczy przed wszechobecnym w Afganistanie pyłem. Buty chronią opuszki łap przed rozpalonymi słońcem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9395

Wydanie: 9395

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament