Oszustwa gorsze od bomb
Największym zagrożeniem nie są nieliczni terroryści czy gangsterzy podkładający bomby pod konkurencję.
Chemik z Krakowa planujący zamach na Sejm to spektakularny przykład zagrożenia terrorystycznego, ale tak naprawdę marginalny.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła w zeszłym roku zaledwie pięć śledztw dotyczących terroryzmu. To pokazuje stosunkowo niewielką skalę problemu – mówimy przecież o najważniejszej ze służb odpowiedzialnych za zapobieganie tego rodzaju zagrożeniom
Również pięć śledztw „terrorystycznych" ABW prowadziła w 2010 r., a rok wcześniej – dziewięć.
Zagrożenie niewielkie. Na razie
Eksperci twierdzą, że możemy czuć się bezpiecznie.
– Jeśli chodzi o zagrożenia terroryzmem czy przestępczością, na razie stosunkowo nieduże, to służby radzą sobie całkiem dobrze – mówi „Rz" gen. Adam Rapacki, były szef MSW. Oprócz ABW drugą kluczową służbą jest policja, a zwłaszcza zwalczające terroryzm kryminalny Centralne Biuro Śledcze.
Gen. Rapacki zastrzega jednak, że zagrożenia będą narastać. – Dziś nie mamy ugrupowań o charakterze narodowościowym czy religijnym. Jednak rodzi się coraz więcej radykalnych postaw, na co wpływ ma m.in. radykalizacja wypowiedzi polityków – mówi.
Ekstremiści pod lupą
ABW odpowiada za bezpieczeństwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta