Ostatnia szansa na wyższą emeryturę
Osoba, która pobierała wcześniejszą emeryturę, a spełnia warunki do uzyskania powszechnej, powinna do końca roku zgłosić wniosek o jej przyznanie. Jeśli się spóźni, ZUS ustali to drugie świadczenie w niższej wysokości.
Od 1 stycznia 2013 r. zacznie obowiązywać ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 637).
Oprócz wydłużenia powszechnego wieku emerytalnego, wprowadza ona szereg innych zmian w przepisach emerytalno-rentowych. Jedna z nich polega na modyfikacji zasad obliczania emerytury powszechnej przyznawanej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które pobierały dotychczas wcześniejszą emeryturę. I co warto podkreślić – nie są to zmiany korzystne dla świadczeniobiorców.
Zmiana świadczenia
Osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r., uprawniona do wcześniejszej emerytury, może uzyskać prawo do emerytury przyznawanej po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (wynoszącego obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). To tzw. nowa emerytura, którą ZUS ustala dzieląc podstawę jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na to świadczenie.
Podstawą obliczenia tej emerytury jest suma zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS z uwzględnieniem ich waloryzacji (art. 24-26 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.; dalej ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta