Kiedy świąteczny prezent podlega PIT
Przekazując pracownikom paczki z okazji świąt Bożego Narodzenia pracodawca nie musi sprawdzać, czy osoby te otrzymały podobne świadczenia w innych zakładach pracy albo z funduszy związków zawodowych
- Przed świętami zamierzamy przekazać paczki świąteczne dla naszych pracowników. Będą one finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy pracodawca ustalając limit świadczeń dla zastosowania zwolnienia dla paczek świątecznych ma obowiązek badać czy pracownik otrzymał świadczenia od innych pracodawców? – pyta czytelnik.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń. Wolna od podatku jest także wartość otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub z funduszy związków zawodowych.
Zwolnienie dotyczy jednak wyłącznie świadczeń do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Przepis ten wyjaśnia jednocześnie, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Danina od nadwyżki ponad limit
Zwolnienie to jest zatem limitowane, gdyż podlega mu wyłącznie wartość wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta