Przystąpienie do postępowania odwoławczego przysparza trudności
Członkowie konsorcjum muszą pamiętać, że środki ochrony prawnej, w tym i przystąpienie, przysługują łącznie wszystkim przedsiębiorcom występującym wspólnie w przetargu.
Przystąpienie jest jednym ze środków ochrony prawnej przysługujących wykonawcom w postępowaniu odwoławczym przed Krajową Izbą Odwoławczą. Instytucja ta, uregulowana przede wszystkim w art. 185 ust. 2 p.z.p., zapewnia wykonawcy, który z różnych przyczyn nie wniósł odwołania, możliwość realnego wpływu na rozstrzygnięcie postępowania odwoławczego.
By jednak taki wpływ wywrzeć, wykonawca musi prawidłowo zgłosić swoje przystąpienie, co nierzadko rodzi wiele trudności. Analiza orzecznictwa KIO pokazuje, że najwięcej problemów sprawiają kwestie związane z terminem przesłania kopii przystąpienia, właściwym umocowaniem podmiotu składającego ten środek ochrony prawnej czy przystąpieniem konsorcjum do postępowania odwoławczego.
Trzy dni od otrzymania kopii
Procedura związana z omawianym środkiem ochrony prawnej rozpoczyna się dla wykonawcy z chwilą otrzymania wezwania do przystąpienia do postępowania odwoławczego.
Zgłoszenie przystąpienia jest jednak prawem, a nie obowiązkiem wykonawcy. W myśl art. 185 ust. 2 pzp: „wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje, i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, do której przystępuje.
Zgłoszenie przystąpienia doręcza się prezesowi Izby w formie pisemnej albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta