Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obniżka wynagrodzenia nie od razu i po negocjacjach

12 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Zaproponowana przez szefa zmiana warunków zatrudnienia nie zacznie obowiązywać natychmiast. Potrzebna jest na to zgoda pracowników wyrażona podpisem lub milczeniem.

Przy pogorszeniu zasad zatrudnienia pracodawcy na ogół zależy na jak najszybszym ich wprowadzeniu w życie, szczególnie gdy dotyczy to spadku poziomu płac. Natomiast zatrudnieni chcą odsunąć ten bolesny dla kieszeni skutek na odległy termin.

Tam, gdzie w firmie obowiązują zakładowe przepisy w sprawie wynagrodzeń i działają związki zawodowe, takie zmiany mogą się przeciągnąć, gdyż szef musi mieć na to ich akceptację.

Bez automatu

Co do zasady zgoda działaczy nie oznacza automatycznego wprowadzenia modyfikacji dla każdego zatudnionego. Potrzebne są do tego indywidualne aprobaty pracowników. A zachowanie przez pracodawcę właściwej kolejności to warunek prawidłowości i skuteczności jego działań. Tym bardziej że sposoby wypertraktowania zmian bardzo się różnią.

Dopuszczalne porozumienia zbiorowe

Poza indywidualnym sposobem zmiany warunków angażu kodeks pracy przewiduje jeszcze trzy rodzaje zbiorowych porozumień. Zawieszają

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9410

Wydanie: 9410

Spis treści
Zamów abonament