Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kurier to nie urząd pocztowy

12 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Proces Gdy do sądu wysyłamy pismo listem zwykłym, istnieje ryzyko, że doręczenie nie nastąpi lub pojawią się problemy z ustaleniem daty jego nadania.

Aby mieć pewność, że pismo trafi do sądu, należy złożyć je w biurze podawczym, gdzie na jego kopii można dostać potwierdzenie jego doręczenia. Wtedy nie budzi wątpliwości okoliczność, kiedy sąd pismo otrzymał. Nie zawsze jednak można pismo złożyć w sądzie.

Najczęściej doręczane są one za pośrednictwem poczty. Zgodnie z art. 165 § 2 k.p.c. oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Strona, aby mieć dowód jego nadania, powinna wysłać je listem poleconym. Wtedy nie ma wątpliwości, kiedy doszło do wysłania pisma.

Jak jest ze zwykłym

Zdarza się, że strona z różnych powodów nie nadaje pisma poleconym, a listem zwykłym. Największy problem pojawia się, gdy taki list zaginie. Wówczas strona nie dysponuje dowodem, że list został nadany.

Kiedy list...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9410

Wydanie: 9410

Spis treści
Zamów abonament