Katastrofa budowlana rodzi obowiązki
Z gwałtownym zniszczeniem obiektu budowlanego mamy do czynienia wtedy, gdy następuje ono niespodziewanie i w sposób niezamierzony.
Katastrofa budowlana jest to niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów. Właśnie tak ukształtowana została definicja katastrofy budowlanej. Trafiła ona do art. 73 ust.1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU z 2010 nr 243, poz. 1623; t.j.).
Wskazuje, że z katastrofą budowlaną mamy do czynienia nie tylko wtedy, gdy nastąpi zniszczenie samego obiektu budowlanego lub jego części, ale również gdy dojdzie do zniszczenia konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.
Ratio legis włączenia tych elementów do pojęcia katastrofy budowlanej to przede wszystkim ich duże znaczenie w wykonywaniu robót budowlanych. Niewątpliwie są to elementy wpływające na bezpieczeństwo wykonywanych robót i samą ich jakość.
Ustawodawca, wychodząc naprzeciw wątpliwościom co do zakresu przedmiotowego katastrofy budowlanej, dokonał w art.73 ust. 2 prawa budowlanego wyliczenia sytuacji, w których z katastrofą taką, pomimo faktycznego podobieństwa, nie będziemy mieli do czynienia.
Zgodnie z tym przepisem katastrofą budowlaną nie będzie:
- uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany, nadającego się do naprawy lub wymiany;
- uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta