Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy podatnik musi skorygować nieopłacone koszty

12 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Andrzej Przywara Tomasz Tylus

Uchwalone niedawno przepisy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce są bardzo nieprecyzyjne. Nie pozwalają bowiem jednoznacznie wskazać miesiąca, w którym należy rozliczyć nieuregulowane wydatki.

Nowe regulacje w podatkach dochodowych wprowadzone ustawą o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce jeszcze nie obowiązują, a już budzą istotne wątpliwości interpretacyjne.

Przepisy nakazujące podatnikom korygowanie kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieterminowego opłacania swoich zobo- wiązań zostały zawarte w no- wo wprowadzonym art. 15b ustawy o CIT oraz art. 24d ustawy o PIT.

Nowe przepisy stanowią, że w przypadku braku zapłaty kwoty wynikającej z faktury (rachunku), umowy albo innego dokumentu, przed upływem 30 dni od terminu płatności, podatnicy będą zobowiązani do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.

Dodatkowo w celu uniknięcia sytuacji, gdy podatnik będzie wykorzystywał swoją dominującą pozycję wobec dostawcy usług lub towarów przez narzucanie długich terminów płatności, wprowadzono rozwiązanie polegające na wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów kwot nieopłaconych w terminie 90 dni od dnia zaliczenia ich do kosztów. Zasada ta ma zastosowanie, jeśli ustalony termin płatności jest dłuższy niż 60 dni (art. 15b ust. 2 ustawy o CIT i art. 24d ust. 2 ustawy o PIT).

Późniejsza zapłata uprawnia podatnika do korekty kosztów w miesiącu, w którym dokonano płatności, także wtedy, gdy zobowiązanie zostało zapłacone w części. Przykładowo,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9410

Wydanie: 9410

Spis treści
Zamów abonament