Nie każda szkoła zapłaci za wysługę lat
Nauczyciel, który pracuje w kilku placówkach, w każdej może otrzymać dodatek stażowy, pod warunkiem, że łącznie nie realizuje godzin przekraczających pełny etat.
Coraz więcej nauczycieli pracuje w kilku szkołach jednocześnie. W związku z tym pojawia się wiele pytań dotyczących prawa do dodatku za wysługę lat, czyli tzw. stażowego. Księgowe najczęściej pytają, czy wszystkie szkoły muszą wypłacać dodatek i jakie okresy pracy uprawniają do niego.
Zasady wypłacania dodatku reguluje art. 33 Karty nauczyciela i rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 22, poz. 181).
Lata za biurkiem
Nauczyciel nabywa prawo do dodatku stażowego począwszy od czwartego roku pracy. Powinien go więc otrzymać w pierwszym miesiącu pracy po przepracowaniu trzech lat. Jeśli taki staż minie mu np. w marcu 2013 r., to ten składnik pensji przysługuje mu od kwietnia.
Wysokość tego świadczenia to 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy. Obowiązuje jednak maksymalny limit dodatku – 20 proc. płacy zasadniczej.
Do stażu uprawniającego do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do czasu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Są to w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta