Jak dokonać korekty przy nabyciu środków trwałych
Obowiązek zmniejszania kosztów będzie również dotyczyć płatności za dostarczone środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.
Dłużnik zwlekający z zapłatą za dostarczony mu środek trwały będzie musiał zmniejszyć koszty poprzez wyłączenie z nich części odpisów amortyzacyjnych.
Zgodnie z art. 15b ust. 6 ustawy o CIT (art. 24d ust. 6 ustawy o PIT) przepisy dotyczące korekty kosztów stosuje się odpowiednio w przypadku nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych. Dotyczy to tej części odpisów amortyzacyjnych, które podatnik ujął w kosztach.
W przypadku nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli termin, o którym mowa w ust. 1 lub 2, upływa nie później niż w miesiącu następującym po miesiącu wprowadzenia ich do ewidencji, to do kosztów uzyskania przychodów zalicza się odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w części, w jakiej ich cena nabycia lub koszt wytworzenia wynikający z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta