Możesz skorzystać sam, a nie tylko twoi bliscy
Polisy na Życie | Im większa część domowego budżetu zależy od zarobków jednej osoby, tym poważniej trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu.
Jak przyznają eksperci, w popularyzacji ubezpieczeń na życie pomogły banki wymagając od klientów wykupienia polisy przy zaciąganiu kredytu. Zmusiło to wielu Polaków do pomyślenia o ochronie życia.
Ale polisy takie są wskazane nie tylko dla tych, którzy mają zobowiązania kredytowe. Ich wykupienie powinny również rozważyć osoby, których dochody są głównym źródłem utrzymania rodziny. W razie śmierci ubezpieczonego bliscy otrzymają świadczenie z reguły równe sumie gwarancyjnej.
Jak radzą eksperci, suma gwarancyjna powinna być równowartością 5–10-krotności rocznych zarobków. Jej wysokość zależy m.in. od zobowiązań, wieku dzieci na utrzymaniu. Kiedy zobowiązania maleją, dzieci się usamodzielniają, można zmniejszyć zakres lub wysokość ochrony ubezpieczeniowej. Firmy pozwalają na zmianę takich parametrów najczęściej raz w roku przy odnawianiu umowy.
Dodatkowe opcje
Polisa ochronna w najbardziej podstawowej wersji gwarantuje bliskim (uposażonym) świadczenie w razie śmierci ubezpieczonego. Pozwoli to rodzinie utrzymać podobny poziom życia przynajmniej przez jakiś czas po śmierci głównego żywiciela. Polisę warto poszerzyć o opcję całkowitego inwalidztwa i niezdolności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta