Szkoda wyrządzona zatrudnionemu może sporo kosztować
Przedsiębiorca zapłaci za skutki zdarzeń losowych powstałych w związku z wykonywaną w jego firmie pracą. Przed finansowym ryzykiem uchroni go jednak odpowiednia polisa.
Wypadek przy pracy może zdarzyć się w każdej branży, a katalog potencjalnych nieszczęśliwych zdarzeń jest szeroki: od najmniejszych, takich jak poślizgnięcia, drobne stłuczenia, których skutkiem są niewielkie urazy, po bardzo poważne, wymagające długiej hospitalizacji i rehabilitacji.
Dla przedsiębiorcy koszty z tego tytułu mogą być duże, gdyż rośnie wysokość odszkodowań przyznawanych w przypadku uszkodzenia ciała czy innego uszczerbku na zdrowiu, a obciążenia związane z ich wypłatą mogą istnieć latami, np. gdy zachodzi konieczność wypłacania poszkodowanemu renty.
W razie wypadku przy pracy pracownik ma prawo do świadczenia wypadkowego przyznawanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i tam powinien zgłosić się w pierwszej kolejności. Świadczenia od ZUS często jednak nie rekompensują poniesionej szkody i pracownik może ubiegać się o naprawienie szkody i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.
– Z uwagi na wzrost świadomości społecznej dotyczącej możliwości wniesienia roszczeń do sprawcy szkody, a także bardzo korzystnego dla poszkodowanych orzecznictwa sądowego, liczba szkód i wypłaconych odszkodowań w ostatnich latach znacząco wzrosła – informuje Andrzej Wysmułek z Generali.
Przedsiębiorca najczęściej odpowiada nie na zasadzie winy, ale na zasadzie ryzyka. Odpowiedzialność taka dotyczy przedsiębiorców prowadzących na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta