Miliard na wsparcie tonącej linii
Minister skarbu twierdzi, że za sytuację w LOT odpowiada prezes spółki i domaga się od rady nadzorczej wyciągnięcia konsekwencji personalnych
Kierowany przez Marcina Piróga LOT stara się o pomoc publiczną na ratowanie firmy w postaci pożyczki w wysokości miliarda złotych. Jego wniosek musi jeszcze zaopiniować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, ale prace nad opinią już trwają. Po jej wydaniu zostanie przygotowane niezbędne zgłoszenie do Komisji Europejskiej. Spółka miałaby w pierwszej transzy otrzymać 400 mln zł, które pozwoliłyby jej utrzymać płynność finansową. Z tych pieniędzy pochodziłyby środki m. in. na program dobrowolnych odejść.
Ministerstwo Skarbu pozytywnie oceniło wniosek LOT. Zaznaczyło jednak, że spółka otrzymała już w przeszłości od rządu pomoc finansową. Nie wiadomo także, czy miliard złotych wystarczy, by LOT stał się rentowny.
Wczoraj zarząd LOT przedstawił plan restrukturyzacji firmy. Ma ona doprowadzić do osiągnięcia rentowności spółki w roku 2014 i zakłada obniżenie kosztów we wszystkich aspektach działalności. Sposobem osiągnięcia celu ma być m. in. optymalizacja siatki połączeń, optymalizacja finansowania i kosztów operacyjnych, zmniejszenie kosztów zakupów. Konieczna jest także większa wydajność pracy załóg czy efektywniejsza sprzedaż i marketing. Niezbędne jest także lepsze wykorzystanie floty. – Być może samolotów będzie nieco mniej, ale mają być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta