Inwestycje kontra cięcie kosztów
Przyszły rok będzie jednym z trudniejszych dla branży węgla kamiennego w Polsce.
Na placach kopalń i elektrowni leży ok. 15 mln ton węgla. To ok. 20 proc. rocznej krajowej produkcji. Do Polski przyjedzie 10 mln ton czarnego złota z zagranicy. Choć to mniej niż w latach ubiegłych, powodów do radości nie ma. Produkcja energii z węgla kamiennego w ciągu dziewięciu miesięcy 2012 r. spadła o prawie 8 proc. rok do roku (m. in. przez wzrost produkcji węgla brunatnego, który jest tańszy). A i perspektywy unijnej polityki klimatycznej ograniczające emisję CO2 nie dają powodów do radości branży zatrudniającej ok. 110 tys. ludzi.
Ale jak się okazuje węgiel wcale nie jest w takim odwrocie, jakby się wydawało. Nowe kopalnie chcą budować m. in. Kopex pod Oświęcimiem, Kulczyk Investment koło Suszca czy spółka KWK Mariola w Jaworznie. Działające na rynku spółki węglowe też planują rozwój.
Podstawa to inwestycje
Trzy śląskie spółki (Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy, Jastrzębska Spółka Węglowa) i lubelska Bogdanka wydają rocznie na inwestycje ok. 3,5 mld zł.
– O wszystkim decyduje ekonomia. Bez inwestycji w nowe pokłady czy nawet kopalnie wydobycie węgla w Polsce nadal będzie spadać – uważa Janusz Steinhoff, były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta