Przy wymianie udziałów nie powstaje przychód opodatkowany PIT
Artykuł 24 ust. 8a ustawy o PIT nie formułuje wymogów co do liczby akcji (udziałów) zbywanych przez poszczególnych akcjonariuszy. Dopuszcza on możliwość dokonywania transakcji między jedną spółką nabywającą a wieloma udziałowcami spółki nabywanej.
Tak orzekł WSA w Poznaniu 28 listopada 2012 r. (I SA/Po 680/12).
Osoba fizyczna złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania przepisów ustawy o PIT przy wymianie udziałów. Podatnik we wniosku wskazał, że – podobnie jak jego wspólnik – wniósł do spółki z o.o., w formie wkładu niepieniężnego, posiadane przez siebie akcje spółki akcyjnej. Każdy ze wspólników w zamian za aport akcji otrzymał udziały w spółce z o.o.
W złożonym wniosku podatnik zadał pytanie, czy opisana transakcja wymiany akcji spółki akcyjnej na udziały w spółce z o.o. spowoduje powstanie przychodu opodatkowanego po stronie wspólnika. W ocenie wnioskodawcy przychód nie powstanie.
Powołał się on na art. 24 ust. 8a pkt 1 ustawy o PIT. Przepis ten wskazuje przesłanki, na podstawie których do przychodu nie zalicza się wartości przekazanych akcjonariuszom udziałów. W ocenie podatnika, przesłanki zawarte w art. 24 ust. 8a zostały spełnione. Istotą tego przepisu jest efekt końcowy, czyli uzyskanie przez spółkę naby- wającą bezwzględnej liczby głosów w spółce nabywanej. Wnioskodawca zaznaczył, że efekt ten został osiągnięty dzięki przekazaniu spółce z o.o. udziałów należących do niego i jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta