Jak rozliczyć wydatki na nabycie środków trwałych
Odpisy amortyzacyjne mogą być narzędziem, które umożliwi przedsiębiorcy ograniczanie obciążeń podatkowych zgodnie z przepisami.
W przepisach obu ustaw o podatkach dochodowych (art. 16a ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22a ust. 1 ustawy o PIT) wskazano, że amortyzacji podlegają będące własnością lub współwłasnością podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu albo dzierżawy, czyli środki trwałe.
Okres użytkowania do oceny
Definicja, choć zasadnicza dla całego zagadnienia amortyzacji środków trwałych, nie wskazuje jednak żadnych kryteriów, które powinny być zastosowane przy ocenie, czy dany środek trwały będzie używany w okresie dłuższym niż jeden rok. Takiej oceny powinien dokonać sam podatnik, biorąc pod uwagę uwarunkowania konkretnego przypadku. W wielu sytuacjach może to być kłopotliwe.
Niekiedy trudno jest bowiem ocenić już w momencie zakupu środka trwałego, czy będzie on służył podatnikowi dłużej niż rok. Taka kwalifikacja wymaga pewnej wiedzy technicznej, a także doświadczenia w wykorzystywaniu określonych środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej. Trzeba zwrócić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta