Między nauką a biznesem
Dzięki funduszom venture capital powstała firma Apple, teraz tego typu inwestycje mają rozruszać polskie innowacje.
Artur Grabek
Na początku lat 50. szef projektów wojskowych armii amerykańskiej Frederick Terman, profesor z Uniwersytetu Stanforda, mierzył się z dwoma poważnymi problemami. Po pierwsze, na potrzeby amerykańskiego wywiadu musiał udoskonalić system przechwytywania fal radiowych, po drugie, rozwiązać problem deficytu potrzebnych mu do tego naukowców. Uznał, że może ich przyciągnąć możliwością komercjalizacji pomysłów. Chciał, by to firmy założone przez naukowców, a nie uczelnia, konkurowały ze sobą o kontrakty z wojskiem. To miało pobudzić kreatywność badaczy. Wszystko to działo się w Palo Alto w Kalifornii, mieście, które obecnie bardziej jest znane jako Dolina Krzemowa.
Rozwiązanie to sprawdza się do dziś. Każdą przełomową myśl próbuje się tu przekuć na produkt komercyjny. O Dolinie Krzemowej mówi się, że ma najwyższy współczynnik noblistów w przeliczeniu na milę kwadratową. A to przyciąga kapitał.
Większość firm z branży hi-tech ulokowanych na liście 1000 największych i najbogatszych ma adres Palo Alto, California. To stąd pochodzą twórcy znanych światowych firm: Apple, Intel, HP, Google czy YouTube. Ale sukces większości z nich nie byłby możliwy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta