Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widz broni artysty

20 grudnia 2012 | Kultura | Jacek Marczyński
„Lulu” Albana Berga, reż. Krzysztof Warlikowski
źródło: La Monnaie
„Lulu” Albana Berga, reż. Krzysztof Warlikowski
Martha Argerich i Maria Pires na festiwalu „Chopin i jego Europa”
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: NIFC
Martha Argerich i Maria Pires na festiwalu „Chopin i jego Europa”
Piotr Beczała w „Cyganerii’ na festiwalu w Salzburgu i na płycie DVD
źródło: Salzburger festspiele
Piotr Beczała w „Cyganerii’ na festiwalu w Salzburgu i na płycie DVD

Konkursy na dyrektorów i społeczne protesty przeciwko likwidacji różnych instytucji przyćmiły muzyczne wydarzenia. Tych zresztą nie było wiele

Życie muzyczne biegło utartym i sprawdzonym torem, choć zdarzały się wyboje i przeszkody. Do sukcesów zaliczyć należy fakt, że kolejna edycja festiwalu „Chopin i jego Europa" – jednej z najciekawszych imprez naszego kontynentu – w ogóle doszła do skutku. Powołanie z początkiem roku nowego dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wygasiło konflikty w tej instytucji i można było w ekspresowym tempie przystąpić do przygotowań.

Ciekawszy niż w poprzednich latach okazał się Wielkanocny Festiwal Beethovenowski, z koncertami Paavo Järviego i Deutsche Kammerphilharmonie czy Walerego Gergiewa z orkiestrą Teatru Maryjskiego. Udana okazała się Warszawska Jesień, ważne rzeczy działy się na Sacrum Profanum w Krakowie, gdzie zaprezentowano nową generację polskich kompozytorów, powierzając ich utwory wybitnym zespołom europejskim.

Fenomenem jest mnogość festiwali muzyki dawnej. Do uznanych – „Misteria Paschalia", „Muzyka dawna persona grata" czy „Muzyka w Raju" – doszły kolejne: gdański „Actus Humanus" i „Mazovia Goes Baroque" w Warszawie. Polska przyciąga sławy tzw. historycznego wykonawstwa i można żałować, że gwiazdy innych stylów odwiedzają nas zdecydowanie za rzadko.

Niemal...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9417

Wydanie: 9417

Spis treści
Zamów abonament