Preferencyjne stawki nie mogą zakłócać konkurencji na rynku
Państwa członkowskie nie muszą stosować obniżonej stawki VAT usług do wszystkich środków spożywczych. Mają również możliwość wprowadzenia własnych klasyfikacji, z pominięciem nomenklatury scalonej, pod warunkiem, że nie prowadzi to do nierównego traktowania podmiotów.
Tak orzekł WSA w Krakowie 5 grudnia 2012 r. (I SA/Kr 1562/12).
Spółka wystąpiła o interpretację w sprawie możliwości stosowania obniżonej stawki VAT, dla dostawy i sprzedaży wszystkich środków spożywczych, bezpośrednio na podstawie dyrektywy 112.
Zdaniem spółki, kategoria środków spożywczych wskazana w załączniku III dyrektywy jest niepodzielna, ponieważ orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE wprost dopuszcza selekcję jedynie w stosunku do usług. Według spółki nie można odwoływać się do PKWiU z pominięciem nomenklatury scalonej.
Zgodnie z argumentacją przedstawioną przez spółkę, takie działanie prowadzi do złamania neutralności podatkowej, gdyż pewne towary spożywcze podlegają obniżonej stawce VAT stosowanej na podstawie dyrektywy, natomiast towary podobne są opodatkowane podstawową stawką VAT według wewnętrznej regulacji.
Organ podatkowy nie podzielił stanowiska spółki. Uznał, że państwo ma uprawnienie, a nie obowiązek, stosowania obniżonej stawki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta