Firmy muszą uważać na oznaczenia swoich produktów
Towary wprowadzane do obrotu powinny być prawidłowo opisane. Obowiązek ten spoczywa nie tylko na producencie, ale przede wszystkim na sprzedawcy, który musi zapewnić kupującym dostęp do prawidłowej informacji. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą grzywny.
Okres świąt Bożego Narodzenia to czas zwiększonych obrotów i zysków dla wielu firm, między innymi tych działających w branży handlowej.
W tym okresie konsumenci dokonują znacznie większych zakupów, a zyski nie tylko sprzedawców, ale też wytwórców rosną. Konsumenci w większych ilościach niż zazwyczaj kupują nie tylko artykuły spożywcze na świąteczne potrawy, ale także nabywają więcej zabawek, ciuchów, kosmetyków, biżuterii, książek, sprzętu RTV i AGD na podchoinkowe prezenty.
W dobie globalnej gospodarki często wiele z tych towarów pochodzi z zagranicy. Przedsiębiorcy powinni zwracać na to szczególną uwagę, bowiem w okresie przedświątecznym notowany jest nie tylko wzmożony ruch klientów, ale także pracowników różnego rodzaju inspekcji i służb, którzy sprawdzają nie tylko terminy ważności sprzedawanych towarów, ale też czy są one prawidłowo oznakowane. Przedsiębiorcy, którzy tego nie dopilnują, narażają się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia ustawowych obowiązków.
Tylko w języku polskim
Wprowadzając towar do obrotu detalicznego na terytorium Polski, należy przede wszystkim pamiętać, że w obrocie z udziałem konsumentów używa się języka polskiego. Obowiązek ten dotyczy w szczególności nazewnictwa towarów i usług, ofert, warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta