Wypłata dywidendy rzeczowej nie powoduje przychodu w spółce
Przekazany wspólnikom zysk, niezależnie od tego czy ma formę rzeczową, czy pieniężną, jest neutralny z punktu widzenia ustawy o CIT. Przekazanie udziałowcom nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego nie wiąże się więc z powstaniem po stronie spółki jakiegokolwiek przysporzenia.
Tak orzekł WSA w Poznaniu 5 grudnia 2012 r. (I SA/Po 699/12).
Spółka jest właścicielem budynku biurowego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu. Udziałowcy spółki rozważają możliwości podjęcia uchwały, na podstawie której każdy z nich otrzyma, w ramach dywidendy, część nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego.
Spółka zadała pytanie, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, w związku z wykonaniem uchwały zgromadzenia wspólników, spowoduje powstanie w spółce przychodu w rozumieniu ustawy o CIT. Zdaniem wnioskodawcy, wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie spowoduje powstania przychodu w spółce. W ocenie podatnika, w ustawie o CIT nie ma regulacji, która uzależniałaby powstanie przychodu od formy wypłaty dywidendy. Wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie spowoduje trwałego przyrostu aktywów w majątku spółki, na podstawie którego powstałby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta