Nie warto zatajać wypadku w pracy
Podwładny musi od razu informować szefa o niebezpiecznych zdarzeniach i zagrożeniach dla życia lub zdrowia ludzkiego. Powinien też ostrzec współpracowników. Gdy tego nie robi, naraża się na dyscyplinarne zwolnienie.
Podstawowym obowiązkiem podwładnego jest przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych. Tak stanowi art. 100 § 2 pkt 3 kodeksu pracy. Podwładny musi więc stosować się do przepisów bhp zawartych w k.p. i aktach wykonawczych, a także tych, które znajdują się w regulaminach pracy oraz układach zbiorowych.
Te ostatnie regulacje mogą zresztą poszerzać zakres obowiązków pracowniczych w zakresie bhp, bowiem umacniają one ochronę pracowników (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 26 maja 2011 r., II SA/Op 17/11).
Szczegółowe instrukcje
Podwładny musi też respektować zasady bhp, czyli reguły wynikające z doświadczenia życiowego oraz osiągnięć nauki i techniki. Szef powinien je jednak uprzednio skonkretyzować, m.in. w ramach szkoleń, informowania o ryzyku zawodowym i sposobach jego ograniczenia, czy też w treści instrukcji dotyczących stanowisk pracy lub instrukcji na wypadek bezpośredniego zagrożenia.
Zgodnie bowiem z art. 2374 k.p. to pracodawca ma być źródłem wiedzy dla pracowników zarówno co do przepisów, jak i zasad bhp dotyczących wykonywanych przez nich prac. Jeżeli nie zrealizuje tego obowiązku, nie może wymagać od podwładnych zastosowania się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta