Polska gra słabo
Trzeba mieć charakter. Polska nie ma specjalnych powodów, by bać się Rosji. Mała Litwa miała takie powody, a jednak nie ustąpiliśmy – przypomina pierwszy przywódca niepodległej Litwy w rozmowie z Mają Narbutt.
Święta Bożego Narodzenia to czas życzeń. Czego powinniśmy sobie życzyć?
Vytautas Landsbergis: Ładu duchowego. Poczucia wspólnoty, solidarności. Żyjemy w świecie, który się psuje. Wartości prawdziwe są zastępowane pseudowartościami. Jeśli na to pozwolimy, ta degradacja będzie postępować.
Pan ciągle walczy. Kiedyś o niepodległość Litwy, dziś przeciwko różnym zjawiskom europejskiej cywilizacji. Protestuje pan przeciwko postawieniu pomnika Mao Zedonga w francuskim Montpellier, drażni pana, że sierp i młot są traktowane jak nieszkodliwe symbole dekoracyjne.
Dlaczego nawet po śmierci dyskryminuje się miliony ofiar komunizmu? Czy na przykład ludzie zabijani przez NKWD mniej cierpieli niż ci, których zabijali esesmani? Bo jakoś tak się teraz przedstawia historię. Mówię o tym bez przerwy, na konferencjach międzynarodowych albo w Parlamencie Europejskim. Dzisiaj w Europie bardzo żałujemy i współczujemy ofiarom hitlerowców, ale ofiarom komunistów – już nie tak bardzo.
Przekonanie, że komunizm był równie zbrodniczy jak nazizm, nie jest na Zachodzie popularne.
Kiedy byłem młody, często rozmawialiśmy o tym między sobą. Zawsze dochodziliśmy do jednego wniosku: szkoda, że ci po drugiej stronie żelaznej kurtyny nie doświadczyli tego, co my, choćby na krótko....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta