Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nauce bliżej do biznesu

22 grudnia 2012 | Kraj | Artur Grabek
Młodzi polscy naukowcy opracowują m.in. zupełnie nowy system uzdatniania gazu łupkowego
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Fotorzepa
Młodzi polscy naukowcy opracowują m.in. zupełnie nowy system uzdatniania gazu łupkowego

Odkrycia młodych polskich naukowców coraz częściej znajdują zastosowanie w gospodarce

Elektroniczny pszczeli rój, najbardziej ekologiczny autobus świata czy nowoczesne systemy do uzdatniania gazu, które być może już wkrótce pozwolą o wiele taniej eksploatować polskie złoża tego surowca, także z łupków. To tylko garść projektów, nad którymi właśnie pracują młodzi polscy naukowcy.

Co ważniejsze, nie ograniczają się oni jedynie do pola nauki, ale efekty ich pracy da się skomercjalizować i skorzysta na nich gospodarka. Miliardy unijnych i budżetowych środków, które wtłaczano przez ostatnie kilka lat w sektor nauki, a także jego reforma, której celem było ułatwienie dostępu do grantów  właśnie młodym badaczom, zaczynają przynosić wymierne efekty.

Superpszczoła i migdały

Co roku w konkursie LIDER startują najmłodsi i najbardziej uzdolnieni polscy naukowcy. W tegorocznej trzeciej edycji zgłosiło się ponad 130 osób. W tym tygodniu każdy z 37 szczęśliwców dostał od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ok. 1 mln zł dofinansowania na realizację własnych badań. To daje im i ich zespołom około 36 miesięcy spokojnej pracy nad wynalazkiem.

Dr inż. Rafał Dalewski z Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Politechniki Warszawskiej chciałby zaprezentować wyniki swojej pracy w 2015 r. Projekt, nad którym pracuje, figuruje pod nazwą „autonomiczny układ do mechanicznego zapylania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9419

Wydanie: 9419

Zamów abonament