Jak deweloper rozlicza wydatki
Zaliczenie do kosztów bezpośrednich kwot wydatkowanych na marketing, reklamę czy odsetki od kredytów jest uzależnione od wykazania, że są one przyporządkowane danej inwestycji. Należy zatem właściwie je udokumentować
Tomasz Kosieradzki Radosław Piekarz
Proces realizacji inwestycji deweloperskiej jest długotrwały i wymaga ponoszenia znacznych nakładów. Specyfika prowadzonej działalności wiąże się odroczeniem w czasie rozpoznania przychodów z tytułu sprzedaży mieszkań.
Przychód rozpoznawany jest dopiero z chwilą przeniesienia własności lokalu na kupującego. Wcześniejsze wpłaty są zaliczkami i nie wywołują skutku podatkowego na gruncie podatku dochodowego. Zasady dotyczące momentu rozpoznania przychodu są jednak stosunkowo proste w porównaniu z wątpliwościami dotyczącymi właściwej kwalifikacji kosztów uzyskania przychodów.
Ważna jest prawidłowa kwalifikacja
Lokale mieszkalne przeznaczone do sprzedaży stanowią dla dewelopera produkcję w toku. Konieczne jest więc prawidłowe kwalifikowanie kosztów odnoszonych na tę pro- dukcję. Przepisy ustaw o po- datkach dochodowych (zarówno przepisy ustawy o CIT, jak i przepisy ustawy o PIT) przewidują podział kosztów na koszty bezpośrednio związane z przychodem i koszty związane z nim pośrednio.
Potrącalność kosztów w czasie zależy od zaliczenia danego wydatku do jednej z tych kategorii. Koszty kwalifikowane jako koszty bezpośrednie potrącane są w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Z kolei koszty pośrednie potrącane są w dacie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta