Wspólnoty gruntowe: ostrożnie z reformą
Bez rzetelnej analizy powstaną przepisy oderwane od rzeczywistości – dowodzi adwokat.
Rząd przyjął założenia projektu nowelizacji ustawy z 29.06.1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (DzU Nr 28, poz. 169). Problematyka prawna i funkcjonowanie wspólnot gruntowych są stosunkowo mało znane, chociaż – jak to wynika z rządowych założeń do projektu ustawy – dotyczy ona około 107 tys. ha gruntów pozostających w dyspozycji 5100 wspólnot gruntowych.
Zagadnienie jest jednak poważne z tego względu, że z różnych przyczyn przepisy te stały się w zasadzie martwe, a tereny wchodzące w skład wspólnot stanowią nieużytki lub nie są właściwie wykorzystywane, gdyż wiele wsi zostało wchłoniętych w obszary miejskie, a grunty położone na terenach tych byłych wsi niejednokrotnie utraciły charakter gruntów rolnych. Produkcja rolna została w znaczącym zakresie uprzemysłowiona, a zatem odpadły w sposób naturalny możliwości i potrzeby wspólnego użytkowania obszarów wspólnotowych.
Na tle założeń do zmian ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych niejasny jest cel i kierunki przygotowywanej nowelizacji. Został on w tych założeniach przedstawiony w ten sposób, że „Proponuje się /.../ wprowadzenie możliwości przekształcenia wspólnot gruntowych stanowiących szczególnego rodzaju współwłasność, bądź też przedmiot współużytkowania, we współwłasność w rozumieniu art. 195 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta